Create an Account

Koszyk

Close

No products in the cart.

Pochodzenie krówek

By
29 stycznia 2024

Cukierki typu krówki to niezwykle popularne i lubiane cukierki, które prawdopodobnie każdy z nas zna z dzieciństwa. Ich smak jest dość wyjątkowy i wręcz niepowtarzalny, to właśnie dlatego aż tak je lubimy. Jako iż cukierki te przypadają do gustu bardzo wielu osobom, często wykorzystuje się dzisiaj w naprawdę różnorodnych sytuacjach. Często na przykład spotkać można tak zwane krówki weselne, czy też krówki ślubne, które tak jak sama nazwa wskazuje, występują właśnie podczas tych uroczystości. Są to krówki, które zwykle stanowią drobny prezent dla gości weselnych i ślubnych w ramach podziękowania za ich obecność przy młodej parze w tym wyjątkowym dniu. Takie samo zastosowanie mogą mieć krówki oczywiście na innych imprezach, na przykład na uroczystości z okazji przyjęcia pierwszej komunii świętej, czy też chrztu świętego, a nawet zwyczajnej imprezy urodzinowej. Krówki też często służą dziś jako słodycze reklamowe, ponieważ dzięki specjalnej możliwości personalizacji papierków, można stworzyć praktycznie własne cukierki, reprezentujące daną firmę. Pomysłów na wykorzystanie tego przysmaku mamy dziś bardzo wiele, jednak skąd właściwie znamy te cukierki, jak powstały i dlaczego ten rodzaj słodyczy stał się aż tak popularny? Jak w ogóle się to stało, że zaistniał na rynku i uwielbiany jest do dziś przez tak wiele osób?

Jak zaczęła się historia krówek?

Mówiąc o początkach krówek, należałoby się cofnąć aż do lat 20. poprzedniego wieku, kiedy to w Poznaniu została otwarta pewna fabryka słodyczy, która jako pierwsza wprowadziła krówki do masowej produkcji. Właściciel firmy nauczył się przepisu na krówki już w poprzednich latach, kiedy to pracował na Wołyniu, a następnie wykorzystał przepis do produkcji masowej. Dla osób, które zastanawiają się więc, skąd pochodzą krówki, ten fakt potwierdza, iż jest to typowo polski przysmak. Co ciekawe, wspomniana fabryka cieszyła się dość sporą ofertą, jeśli chodzi o słodycze, aczkolwiek to właśnie krówki najbardziej przypadły do gustu klientom. Można byłoby się także zastanawiać nad nazwą tej słodkości, jaką jest oczywiście „krówka” – czy pochodzi ona już z początków produkcji tych cukierków? Okazuje się, że tak. Nazwa sięga samych początków, gdyż fabryka przy produkcji krówek, używała do ich pakowania papierków, na których znajdowały się właśnie obrazki krów, ponieważ krowy dostarczały główny składnik tych cukierków, czyli oczywiście mleko. Nazwa więc nie powstała oficjalnie, lecz na skutek kojarzenia cukierków z ich opakowaniem zawierającym krowę, zaczęto właśnie tak je nazywać, a nazwa ta zachowała się do dzisiaj. Ciekawostką jest fakt, iż niesamowicie wielka popularność krówek trwa do dziś, odkąd tylko się zaczęła! Znamy te cukierki już od ponad 100 lat, a do dziś są tak uwielbiane, co więcej, nawet czasy wojny i PRL-u nie sprawiły, iż krówki odeszły w zapomnienie, a wręcz przeciwnie, stały się jeszcze bardziej popularne. Co ciekawe, mimo iż jest to typowo polski rodzaj słodyczy, krówki dość szybko stały się międzynarodowym przysmakiem, gdyż były i są nadal doceniane w wielu różnych krajach.

Podaruj odrobinę polskiej tradycji swoim znajomym zza granicy!

Jako że krówki bardzo mocno kojarzą się polską, a nam samym z okresem dzieciństwa, jest to wręcz idealny powód, by częstować tym przysmakiem zagranicznych gości, którzy czasem do nas przybywają, lub też wtedy, kiedy sami odwiedzamy obce kraje. Cukierki te są doceniane w wielu krajach, stąd też zdecydowanie warto rozprzestrzeniać ich tradycyjny smak jeszcze dalej i zapoznawać z nim osoby, które jeszcze go nie doświadczyły. Mając zagranicznych przyjaciół, rewelacyjnym pomysłem jest wręczenie im na przykład kompletu krówek w prezencie z różnych okazji, a nawet i bez okazji, tym bardziej że dziś mamy możliwość przepięknego opakowania krówek w ozdobne pudełka i bombonierki, czy też przede wszystkim, wykorzystując możliwość nadrukowania gotowego projektu na papierkach takich krówek, dzięki czemu możemy spersonalizować krówki i użyć ich jako prezentu dopasowanego do danej osoby.

Back to Top